Zwyrodnienia stawów u psów

Co to są zwyrodnienia stawów i skąd się biorą?

Zwyrodnienie stawów (osteoarthrosis) – zwane inaczej zapaleniem kostno-stawowym, to choroba, która dotyczy głównie psów w starszym wieku, zazwyczaj po ukończeniu ósmego roku życia.
Jej przyczyną jest zniszczenie chrząstki,które prowadzi do zapalenia stawu, a w konsekwencji do jego zwyrodnienia. Takie uszkodzenie może dotyczyć jednego, lub kilku stawów jednocześnie, jednak najczęściej schorzenie dotyka stawów kolanowych, łokciowych i biodrowych.


Choroba dotyczy wszystkich ras, ale w szczególności narażone są na nią rasy duże jak labrador czy owczarek niemiecki.
Schorzenie ma charakter postępujący, a zmian, które zaszły w stawach nie da się cofnąć. Z biegiem czasu problemy mogą się pogłębiać,ponieważ uszkodzona chrząstka regeneruje się bardzo powoli.

stawy

stawy
Przyczyny powstawania zwyrodnień stawów

Główną przyczyną powstawania zwyrodnień stawów są wszelkie inne schorzenia jak : dysplazja, czy zmiany pourazowe, w wyniku których obciążenia chrząstki są zbyt duże i powodują zmiany o charakterze mikrourazów i uszkodzeń.
Istotnym powodem rozwijania się zwyrodnień jest „zużycie” chrząstki stawowej, do którego dochodzi wraz z wiekiem zwierzęcia.
Jednym z czynników, wpływających na rozwój schorzenia jest nadwaga, która powoduje zbyt duże obciążenia stawów. Dla tego tak ważne jest, by dbać o prawidłową wagę naszych pupili, co pozwoli w przyszłości uniknąć tego typu problemów.

Objawy i diagnoza

W zależności od wieku psa i zaawansowania choroby, objawy mogą się różnić. Pierwszym sygnałem, który powinien nas zaniepokoić są problemy z poruszaniem się, niechęć do wstawania, unikanie skoków, czy sztywny chód.

Pies próbuje unikać bólu, przenosząc ciężar ciała na zdrowe kończyny.
Do sygnałów alarmujących należą trudności z podnoszeniem się po wypoczynku, wszelkie zmiany widoczne gołym okiem ( wygięcia łap, nadgarstków, paluchów).

W późniejszym etapie choroby może występować apatia, gorączka, widoczna kulawizna, popiskiwanie przy dotyku w określonych miejscach.
Aby zdiagnozować chorobę konieczna jest wizyta u weterynarza ORTOPEDY, który zleci wykonanie badania RTG, prawidłowo zbada psa obserwując jego reakcje i wyginając kończyny pod różnym kątem w celu sprawdzenia bolesności.
Pamiętajmy, że zwykły weterynarz może nieprawidłowo rozpoznać chorobę, na czym ucierpi jedynie nasz pies.

stawy
Jak ZAPOBIEGAĆ?

Przede wszystkim należy dbać o prawidłową dietę, która umożliwi zachowanie odpowiedniej dla rasy masy ciała. Wszelka nadwaga wiąże się z nadmiernym obciążeniem stawów, co może prowadzić do rozwoju choroby.

Oprócz tego duże psy powinni unikać zbyt częstego skakania. Nie należy przesadzać z aportami za piłką, które powodują nagłe zerwanie się psa i ostre hamowanie.
Wskazany jest ruch jednostajny, który znacznie lepiej wpływa na stawy.
Zwracajmy też uwagę na powierzchnię, na której psy się bawią. Unikajmy zabawy na śliskich płytkach, które powodują, że łapy psa rozjeżdżają się w każdą stronę, co może doprowadzić do skręceń stawów i ich zapalenia.

 • https://plus.google.com/117921365024235764046 jestem bokserem

  Artykuł szyty na miarę. Liczi właśnie wybiera się do weterynarza, bo dziwnie utyka na przednią łapę.

 • bela i spółka

  Moja 9 letnia sunia (golden retriver) miała problem ze stawami i po długim namyśle i stosowanu wielu leków zdecydowaliśmy sie na autologiczne komórki macierzyste od Vetregen. Efekt był niesamowity i widziałam, że moja Bella z dnia na dzień robiła sie coraz silniejsza, nawet zaczęła podbiegiwać na spacerach. Jesteśmy juz pół roku po komórkach i efekt nie słabnie, sunia bez problemu wstaje, truchta i wchodzi po schodach.

  • http://www.przezswiatzlabradorem.pl/ PrzezŚwiatzLabradorem

   Super, trzymamy kciuki by było jak najlepiej i zainteresujemy się tematem, bo 12 letnia suczka rodziców niestety ma problem z chodzeniem. 🙁