Wywiad z lekarzem weterynarii, inżynierem zootechniki i hodowcą Justyną Jabłońską

Justyna Jabłońska- lekarz weterynarii w klinice Oaza.
Absolwentka wydziału Medycyny Weterynaryjnej i wydziału Nauk o Zwierzętach SGGW
w Warszawie.
Od 2005 roku hodowca psów rasy Labrador Retriever.
Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej hodowli Sodalis.

kastracjawywiad1. Jakie są najważniejsze wady oraz zalety kastracji/sterylizacji?

Zalet i wad w sumie trochę jest, na początek podkreślę, że zalet jest zdecydowanie więcej niż wad.

Ale zacznijmy od wad, bo w rozmowie z osobami myślącymi o wykonaniu jednego z tych zabiegów u swojego zwierzęcia tych wad lekarz weterynarii nie powinien pominąć.
Po pierwsze kastracja i sterylizacja chirurgiczne wymagają podania narkozy, jak przy każdym zabiegu chirurgicznym są możliwe problemy z przebiegiem znieczulenia i gojeniem się rany pooperacyjnej.
Możliwe jest wystąpienie krwotoku, zakażenie rany, u suczek przepuklina. Nie są to problemy częste, ale nie sposób o nich zapomnieć.
W okresie późniejszym po zabiegu możliwe jest pokastracyjne nie trzymanie moczu i to czego najbardziej boi się wielu właścicieli – skłonność do tycia, Co prawda pies sam sobie lodówki nie otworzy, jednak wzrost apetytu utrudnia utrzymanie zwierzęcia w odpowiedniej wadze.
Utrzymanie go w odpowiedniej wadze jest w największym stopniu zależne od właściciela.

Zalet za to jest całkiem dużo.

U suczek:

 • zapobieganie ropomaciczu
 • zapobieganie nowotworom jajników i macicy
 • szczególnie w przypadku zabiegu wykonanego u młodej suczki znaczne obniżenie ryzyka wystąpienia nowotworu gruczołu mlekowego
 • zapobieganie występowaniu ciąż urojonych
 • zapobieganie przypadkowym kryciom
 • i wygoda, zarówno dla właściciela jak i dla suczki, czas cieczki dla suczki nie przeznaczonej do hodowli to czas dość trudny: sunia brudzi, może interesować się samcami, mieć chęć do ucieczki, może być mniej posłuszna, trzeba jej pilnować, spacery w zasadzie na smyczy.
  Czyli czas 3 tygodni, bo tyle trwa zwykle cieczka u suczki jest trudny i dla niej i dla jej opiekuna.
  Po zabiegu sterylizacji suczka nie ma cieczek, zachowuje się przez cały rok tak jak zachowuje się w okresie między cieczkowym.

U psów głównymi zaletami są:

 • zmiana zachowania, pies nie interesuje się na spacerach suczkami w ciecze
 • mniejsze tendencje do ucieczek
 • znaczny spadek poziomu agresji
 • jest mniej pobudliwy, bardziej skupiony na człowieku
 • zmniejsza się w znacznym stopniu też tendencja do dominacji
 • kastracja zapobiega częstemu u starszych psów przerostowi prostaty

kastracjawywiad2. Co sądzi Pani o kastracji chemicznej u samców i suk? Czy jest to niezdrowe dla organizmu zwierzęcia?

Mam bardzo pozytywne zdanie o tej formie kastracji.
Na początek chciałam podkreślić, że dostępny w Polsce preparat do kastracji chemicznej ma rejestracje wyłącznie do stosowania u psów (samców).
Wiadomo jest, że działa on też u suk, ale stosowany jest u suk znacznie rzadziej. Podstawowym powodem jest to, że w kilka dni po podaniu suczka dostaje cieczki, czyli jest to sprzeczne z tym czego właściciel suczki oczekuje.
Cieczka ta jest zwykle krótsza niż normalna i nie dochodzi do owulacji, co nie zmienia faktu, że jest.
Dochodzi jeszcze kwestia, że implant działa zwykle 6 miesięcy, czyli tyle ile odstęp między cieczkowy u suki.
U samców stosuje się go już w Polsce z dużym powodzeniem, nie odnotowano by miał jakiekolwiek skutki uboczne.

 • stosuje się go bardzo często u psów reproduktorów, które z różnych przyczyn mają być przez pewien czas nie używane do rozrodu
 • u psów, których właściciele wahają się czy nie będą w przyszłości chcieli użyć psa jako reproduktora
 • u psów których właściciele chcieli by uzyskać poprawę zachowania a nie są pewni czy kastracja jest dobrym sposobem
 • u psów których właściciele mają obawy przed narkozą
 • a także, gdy są medyczne wskazania do przeprowadzenia zabiegu kastracji a z różnych przyczyn u danego zwierzęcia znieczulenie go obarczone jest dużym ryzykiem

Kastracja chemiczna ma wszystkie te same plusy co kastracja chirurgiczna, praktycznie przy braku związanych z kastracją chirurgiczną wad (jedyna wadą jest znaczne zmniejszenie się wielkości jąder w okresie działania implantu, co za tym idzie wyłącza na pewien czas psa wystawowego z możliwości brania udziału w wystawach).

Olbrzymią zaletą tego rodzaju kastracji jest właśnie jej odwracalność.

kastracjawywiad3. Jak kastracja/ sterylizacja wpływa na nietrzymanie moczu ?

Sterylizacja suk zwiększa ryzyko wystąpienia nietrzymania moczu, dotyczy to szczególnie suk dużych.

4. W jakim wieku najlepiej poddać kastracji/ sterylizacji dużego psa typu labrador?

Są 2 szkoły.
Pierwsza często praktykowana w Stanach i na Zachodzie Europy to sterylizacja/kastracja wczesna, nawet 3 miesięcznych szczeniąt.
Druga preferowana w Polsce (i zdecydowanie preferowana przez mnie) to sterylizacja suczki po osiągnięciu przez nią dojrzałości płciowej (czyli wystąpieniu pierwszej cieczki).
Są badania mówiące o tym, że im wcześniej suczka zostanie wysterylizowana tym mniejsze jest ryzyko wystąpienia w późniejszym wieku nowotworów gruczołów mlekowych.

W Polsce więc lekarze zachęcają do sterylizacji po pierwszej cieczce.

Optymalny czas to 2-3 miesiące po zakończeniu cieczki. Nie znaczy to jednak, że sterylizacja później nie ma sensu, praktycznie w każdym wieku jest ona dla suki korzystna.
Podobnie jest w przypadku kastracji, istnieje możliwość wykastrowania już szczeniaka, ale zdaniem wielu lekarzy, (moim też), warto poczekać aż pies dorośnie, zakończy wzrost. U labradora myślę, że najlepiej kastrować po ukończeniu przez psa roku.

kastracjawywiad5. Czy kastracja/sterylizacja może wpłynąć na zmianę zachowania psa/suki?

U samców zdecydowanie tak, zmniejsza się tendencja do włóczęgostwa, spada poziom agresji, psy przestają się interesować suczkami, zmniejsza się chęć do dominacji.

U suk nie ma tak wyraźnej różnicy.

sodalis

 • http://spojrzeniepsa.blogspot.com Ewelina

  Miło przeczytać pozytywne zachęcenia do sterylizacji. Jeżeli chodzi o kastracje chemiczna nie jestem jej aż tak dużym zwolennikiem, właścicieli zachęca jej terminowosc działania, tylko pytanie co zrobić kiedy zwierzę nie będzie tolerowalo implantu, wtedy pozostaje interwencja chirurgiczna. A takie przypadki też się zdarzają.
  Niemniej jeżeli chodzi o sterylizacje i kastracje to podpisuje się obiema rękami.

 • http://trendzseterem.blogspot.com/ Trend z seterem

  Im więcej mówi się o kastracji/sterylizacji – tym lepiej. Zabrakło mi jednak w wywiadzie jasnego i wyraźnego zaprzeczeniach popularnych, wciąż pokutujących w narodzie mitów, dot. tego, że suka musi chociaż raz urodzić, bo zgłupieje, etc. Niestety, z tego – wydawałoby się śmiesznego – powodu rodzi się wiele niechcianych kundelków 🙁

 • http://www.lunalatajacypies.blogspot.com Estera

  Bardzo ciekawy wywiad. Dobrze jest przeczytać co sądzi na temat sterylizacji weterynarz mający duże doświadczenie, szczególnie w dobie internetu, gdy w zasadzie każdy może wypisywać, co mu się podoba 😉 wielu właścicieli psów powinno zaznajomić się z tym tekstem.

 • ajajaj

  Nie ma sensu poprawiac natury. Nic nie jest lepsze od tego co naturalne. Widzialam wiele wykastrowanych zwierzat i raczej do szczesliwych nie nalezaly. Zwierzeta tyly i robily sie agresywne lub osowiale, nie widzialam zadnego zwierzecia, ktoremu by to wyszlo na dobre. To jakis rzadowy plan, bo za duzo jest psow a szczegolnie wloczegow i porzuconych zeby sie nie mnozyly dzikie sfory i nie roznosily chorob? Hormony sa potrzebne kazdemu.

 • ajajaj

  Niektore zwierzeta cierpialy na chroniczny bol caly czas. To okrótne

 • ajajaj

  Sklonnosc do dominacji psa tlumi sie przez wytresowanie, do tego musi byc konsekwetny wlasciciel i taki, ktory wysili sie aby zdobyc choc odrobine wiedzy na temat wychowania psiny a nie robi po swojemu i mysli, ze jest super-no nie dawac psu ze swojego talerza, bo psy w stadzie rak nie robia, wtedy wlasciciel okazuje psu uleglosc i on mysli, ze dominuje tak samo nie spi sie z psem w lozku, nie puszcza psa pierwszego przez drzwii, pies je na koncu po wszystkich itd

 • xerk

  Do ajajaj
  Najpierw popracuj nad swoja ortografia, a potem zabieraj sie do dyskusji. Moze wspomnisz o takich przypadlosciach jak nowotwory, ropne zapalenia (nieslychanie bolesne), czy ciaze urojone, ktore dzieki braku kastracji/sterylizacji prowadza do prawdziwego „chronicznego” bolu. Moze jakis komentarz o bezdomnosci zwierzat, ktore nie maja sie gdzie podziac, bo takie pseudo-znawczynie wypowiadaja sie, siejac propagande. Prosze nie wyrzadzac zwierzetom krzywdy. Coraz wiecej nienawisci i znieczulicy w stosunku do zwierzat(szczegolnie psow), nie ma chetnych do adopcji, ale nic z tym zrobic nie mozna, bo natura dala…

  • gregorian

   cyt-nie ma chetnych do adopcji a czytales umowe adopcyjna za zrozumieniem ! przeczytaj i napisz czy chcesz dalej adoptowac psa !!

 • gregorian

  wszedzie ale to wszedzie jest nagonka na sterylizacje/kastracje psow . ludzie ! nie wiecie co sie z psem po , dzieje ! to jest tak jakby stracic z psem kontakt . masz go dalej ale nie jest to ten sam pies . brak kontaktu wzrokowego , ociezalosc ospalosc . brak mi slow zeby ten stan opisac. celem glownym reklamowanym wszedzie jest ograniczenie populacji , a tym samym ograniczenie kosztow zwiazanych ze schroniskami. i wcale nie chodz o dobro zwierzat !! slyszymy ze ogranicza agresje , psy mniej choruja itp. bzdety a Wy to lykacie jak swieze buleczki . pomyslcie troche!! jak byscie sie czuli jak by Was ktos wysterylizowal?