Uporczywe lizanie łap

Wiele labradorów boryka się z problemem wylizywania łap. Jakie mogą być przyczyny takiego zachowania, w jaki sposób je zlikwidować i do jakiego specjalisty się udać?

labradorłapylizanie

Przyczyny wylizywania łap

Zdarza się, że pies bez wyraźnego powodu zaczyna uporczywie wylizywać sobie łapy. Pierwszą naszą reakcją powinno być dokładne obejrzenie opuszek i błony między palcami w celu poszukiwania urazu czy podrażnienia.
W przypadku, gdy nie stwierdzimy obecności żadnej rany należy poszukać innego powodu.
Najczęstszą przyczyną wylizywania łap u psów jest alergia, choć ciężko sprecyzować, co tak naprawdę jest w tym przypadku alergenem. Labradory to psy narażone na różnego rodzaju uczulenia lecz w większości przypadków jest to nietolerancja kurczaka.

Innym powodem mogą być problemy behawioralne. Wtedy pies wylizuje sobie łapy na tle nerwowym, często doprowadzając do powstania ognistych ran. Pies poprzez lizanie uspokaja się i w jego organizmie wydzielają się endorfiny.
Jeszcze innym czynnikiem wywołującym wręcz kompulsywne lizanie może być ból. Wiele psów cierpi na częste urazy karku z powodu nieustannego ciągnięcia na smyczy.

Urazy szyi i pleców powodują ucisk mięśni, co wpływa na nerwy przyporządkowane konkretnemu obszarowi ciała.
Przyczynami może być też zakażenie bakteryjne, zetknięcie z czynnikiem chemicznym jak i zwykła nuda.

Jak postępować w przypadku uporczywego wylizywania łap?

Na początku należy sprawdzić czy pies nie uległ zranieniu. Jeśli nie ma znaków urazu dobrze byłoby udać się do, specjalisty zajmującego się problemami skórnymi- dermatologa. Nie gódźcie się od razu na leczenie sterydami. Ich skutki uboczne mogą fatalnie wpłynąć na zachowanie waszego psa poprzez na przykład zwiększoną agresję czy lękliwość oraz powodować problemy hormonalne. Być może w waszym przypadku wystarczy jedynie zmiana diety- przejście na specjalną karmę dla psów wrażliwych, narażonych na alergie na bazie ryb.Leczenie sterydami powinno być ostatecznością, gdy wszelkie inne metody zawiodą.
Warto również przeanalizować sytuację od strony behawioralnej. Czy ostatnio coś zmieniło się w naszym życiu, co mogło mieć wpływ na zachowanie psa? Bardzo prawdopodobne, że jego zachowanie spowodowane jest lękiem separacyjnym lub dużą rewolucją w codziennym życiu- na przykład narodziny dziecka czy przeprowadzka.
Oprócz tego można skonsultować się z fizjoterapeutą, który stwierdzi czy psu nie dokucza ból i oceni stan urazu oraz zaleci odpowiednią rehabilitację bądź leczenie.

Problemów ze skórą, alergiami nie należy bagatelizować, gdyż znacząco wpływają one na komfort życia naszych psiaków. Warto postarać się o odpowiednią diagnozę i wprowadzić odpowiednie postępowanie, by ulżyć naszemu pupilowi.