Tropienie- jak wykorzystać psi nos

Tropienie to aktywność, która ze wszystkich dyscyplin kynologicznych jest najbardziej naturalną dla psa. Wymaga od niego pracy nosem czyli podstawowym narządem dzięki któremu psy poznają otaczający ich świat.

Praca z psem na śladzie czyli ścieżce zapachowej umożliwia nam „wniknięcie” w jego świat, w którym to on nas prowadzi.

tropienie

Korzyści wynikające z tropienia

Zabawy węchowe często zalecane są przez behawiorystów w celu wyciszenia psa i stymulacji jego układu nerwowego poprzez wykorzystanie naturalnej dla nich czynności.
Psy pracując nosem ( w przeciwieństwie do aktywnych i często pobudzających psich sportów ) relaksują się i męczą psychicznie.
Tropienie wzmacnia pewność siebie i umacnia więź z właścicielem.
Na śladzie to pies nas prowadzi, a wszelkie próby „bycia mądrzejszym” od psiego nosa zazwyczaj kończą się utknięciem w martwym punkcie.

Praca nosem powoduje lepszą pracę mózgu tym samym wpływając na szybkość starzenia się.
Dzięki współpracy na śladzie pies uczy się koncentrować i ignorować inne bodźce znajdujące się w jego otoczeniu, tym samym poprawiając relację z przewodnikiem.
Wbrew panującemu przekonaniu, nie tylko rasy myśliwskie nadają się do tropienia, a każdy pies, niezależnie od rasy, wieku czy płci.

tropienie
Rodzaje tropienia

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje tropienia:

 • użytkowe
 • sportowe

Tropienie sportowe- wymaga od psa dokładności w podążaniu za zapachem. Niedozwolone jest odejście od ścieżki zapachowej, a wymaga się by nos tropiącego niemal nie odrywał się od ziemi w miejscu, w którym podążał człowiek lub zwierzyna. Pod uwagę brane jest także tempo i ogólne posłuszeństwo. Ta forma tropienia wybierana jest głównie przez przewodników, którzy pracują z psem pod kątem egzaminów PTT ( pies towarzysząco-tropiący).

Tropienie użytkowe nie jest tak rygorystyczne i przeznaczone jest dla osób, które unikają sztywnych i surowych reguł. Często różni się też sposób, w jaki układany jest ślad.

Ta forma tropienia to doskonała aktywność dla właścicieli, którzy chcą obudzić w swoim psie pierwotne instynkty, traktując spędzanie czasu jako wspólną zabawę i możliwość zacieśnienia więzi.

tropienie
Przybornik tropowca

Tropienie wymaga od właściciela odpowiedniego przygotowania.
Pies zaczynający pracę na śladzie powinien mieć założone szelki, które będą dla niego oznaką rozpoczęcia „zadania”. Powinny być one zapinane od góry by nie krępowały ruchów psa i umożliwiały nad nim kontrolę.

Kolejnym niezbędnym elementem jest linka, która powinna być lekko napięta, w ten sposób wprowadzając psa w „tryb pracy”. Linka nie powinna być gruba, a jej długość regulujemy umiejętnie nią operując- skracając lub wydłużając w odpowiednich momentach, w zależności od stopnia zaawansowania psa.
Przyda nam się również produkt, który umożliwi sprawdzenie kierunku wiatru przed wprowadzeniem psa na ślad. Może być to mąka lub coś równie sypkiego.

W naszym przyborniku nie może zabraknąć drobnych przedmiotów osoby, która układa ślad i pozostawi je na różnych jego długościach, jako pomoc dla tropiącego oraz przedmiotu do nawąchania przed rozpoczęciem zadania.

 • Anka

  Ćwiczysz te wszystkie sporty ze swoim psem? Czy tylko opisujesz? Prowadzisz szkołę dla psów?

  • Domi

   Ćwiczymy regularnie rally-o. Uczęszczałyśmy na zajęcia z tropienia i dummy. 🙂
   Póki co dopiero jestem w trakcie nauki na psiego trenera ale myślę o założeniu psiej szkoły w przyszłości. 🙂