Suplementy psiej diety

Na rynku istnieje szereg witamin i suplementów, którymi producenci kuszą właścicieli czworonogów. Czy przy prawidłowej diecie należy je podawać? Które z nich będą najlepsze dla naszego zwierzaka i na co warto zwrócić uwagę.

labradorsuplementy

Kiedy należy podawać psom suplementy diety

Dodatkowej suplementacji wymagają przede wszystkim zwierzęta, które żywione są pokarmem domowym (czyt. posiłki gotowane typu ryż z mięsem i warzywami). W takim przypadku nie jesteśmy w stanie w pełni zbilansować posiłku tak, by spełnić zapotrzebowanie żywieniowe psiego organizmu. Gdy nasz pupil otrzymuje jedzenie przygotowywane przez nas, niektóre składniki otrzymuje w nadmiarze, a niektóre w niedoborze. Dzięki stosowaniu suplementów możemy wyrównać poziom tych elementów, unikając pojawienia się zaburzeń bilansu składników pokarmowych..
Uzupełnienia diety potrzebują również psy chore, które pomimo otrzymywania dobrze zbilansowanej karmy mają zmienione zapotrzebowanie pokarmowe i wymagają podawania suplementów witamin, mikro lub makro elementów.
Suplementy mają za zadanie zrównoważyć wzajemne stosunki poszczególnych składników pokarmowych między sobą.

Jakie suplementy podawać

Najlepszym wyznacznikiem odpowiedniej diety u zwierzęcia są jego sierść i skóra. Jeżeli mimo stosowania odpowiedniej diety ich jakość ulega pogorszeniu, warto zastanowić się nad wprowadzeniem suplementacji.
Należy jednak zachować umiar i wstrzymać się z profilaktycznym podawaniem na przykład preparatów wapniowych, które w przypadku doprowadzenia do nadmiaru substancji w organizmie, mogą wyrządzić więcej szkody, niż pożytku.
Prawidłowo dobrana i zbilansowana dieta powinna pokryć większość zapotrzebowania składników pokarmowych.
Pamiętajmy że trzeba jednak zadbać o prawidłowe funkcjonowanie zagrożonych organów- w zależności od rasy. W przypadku labradorów będą to stawy, o które należy szczególnie dbać ze względu na ryzyko wystąpienia dysplazji. Większość karm zawiera w swoim składzie glukozaminę, więc dodatkowe podawanie jej nie zawsze jest konieczne. Jeśli jednak pies ma dużo ruchu, uprawia sporty lub jest w podeszłym wieku warto dodatkowo wspomóc go suplementacją.
Oprócz tego należałoby zadbać o prawidłową ilość kwasów tłuszczowych Omega 3 i Omega 6, których proporcje w karmach często są zaburzone. Substancje te pomagają w takich problemach zdrowotnych jak różnego rodzaju alergie, problemy z sierścią czy infekcjami drożdży.

Przy każdej suplementacji należy zwrócić uwagę, aby suplementy były w 100% naturalne. Wspomagacze odżywiania, które są syntetyczne powoduje niewłaściwe wchłanianie, co mija się z celem, a wręcz może być dla psa szkodliwe.

Do takich naturalnych suplementów należy np. spirulina, która jest bogata w minerały i pierwiastki śladowe. Wpływa korzystnie na metabolizm oraz oczyszcza organizm z toksyn i jest źródłem wielu łatwo przyswajalnych witamin.
Jeśli nie jesteście pewni, jakie preparaty powinien zażywać wasz pupil, skontaktujcie się z zaufanym weterynarzem, który pomoże wam dobrać odpowiednie preparaty w celu zadbania o kondycję fizyczną i psychiczną waszego zwierzaka, a nie napełnienie własnej kieszeni.

  • http://spojrzeniepsa.blogspot.com Ewelina

    Z dodatków to jak najbardziej nnkt , olej z ogorecznika,oliwa z oliwek, beta karoten,beta glukan , wszystko zależy od kondycji psa i jego stałego żywienia.