Rally-o : przygotowania do zawodów

W tym roku planujemy po raz pierwszy wystartować w zawodach Rally-o. O tej konkurencji było już na blogu, ale dla tych, co po raz pierwszy spotykają się z tym terminem w kilku słowach wyjaśnię, na czym polega ten sport.

Rally-o to zawody psiego posłuszeństwa na luzie. W przeciwieństwie do Obedience, nie jest tu wymagana precyzja i perfekcja. Mamy szansę na powtórzenie komendy, a po jej wykonaniu możemy psa nagrodzić.
Naszym zadaniem jest pokonanie torku, który składa się z określonej ilości znaków, przed którymi musimy się zatrzymać i wykonać daną komendę. Nie wolno nam szarpać psa, a każdorazowe napięcie smyczy odejmuje nam punkty. Możemy dowolną ilość razy próbować wykonać zadanie, ale całą trasę musimy przejść w ciągu 4 minut.


W tym poście omówimy cztery znaki, które związane są z przywołaniem.

nogaL

Przywołanie-dostawienie do lewej nogi-marsz

Każdy z nich musimy rozpocząć od posadzenia psa przed sobą. W tym celu możemy naprowadzić psa ręką, jeśli jest nauczony podążania za nią. Nie wolno nam naprowadzać smakołykiem. Aby ułatwić psu zadanie cofamy się do tyłu i gdy znajduje się na linii z nami wydajemy komendę do siadu.

Druga część tego zadania jest trudniejsza i wymaga od naszego psa umiejętności dostawiania się do nogi. Można nauczyć tego na dwa sposoby:

– kształtowaniem

-naprowadzaniem

Pierwsza metoda jest trudniejsza i wymaga pracy z klikerem. Ustawiamy psa przed sobą i uważnie obserwujemy ruchy jego łap. Gdy tylko zauważymy, że któraś z jego łap ( na tym etapie obojętnie która) posunie się w lewo klikamy i nagradzamy. Nie postępujemy do przodu, dopóki pies nie zacznie świadomie poruszać łapą. Naszym celem jest dążenie do tego, by pies powoli przesuwał się w lewą stronę. Każdą tego oznakę nagradzamy, pamiętając o realnych celach, krótkich seriach. Nie jest to łatwe do osiągnięcia i zazwyczaj zajmuje dużo czasu i ćwiczeń. Dlatego, jeśli nie macie cierpliwości spróbujcie…

..naprowadzania. Co prawda na zawodach nie wolno używać smakołyków, ale nie oczekujmy od psa cudów. W początkowym etapie nauki, możemy przecież mu pomóc. Jeśli od początku nie chcecie pracować ze smakołykiem popracujcie nad targetowaniem i podążaniem za ręką.

Naprowadzamy psa tak aby znalazł się obok naszej nogi i ruszamy do przodu zanim usiądzie. Na tym znaku mamy polecenie MARSZ, nie możemy więc dopuścić do tego, by pies nam usiadł.

 


przywołanie-lewa-siad

Analogicznie wykonujemy ćwiczenie, gdy zamiast marsz mamy polecenie „siad”. Gdy pies dostawi się do naszej nogi wydajemy odpowiednią komendę.

 


nogap-l

przywołanie- obejście nas naokoło od prawej nogi do lewej-marsz

Komendę ” noga” zna większość psów. Polega ona na obejściu nas z tyłu i ustawieniu się przy lewej nodze. Jest to prostsze i bez problemu można to wykonać naprowadzając psa, bardzo szybko zrozumie, o co nam chodzi.

Przy tym znaku również musimy pamiętać by NAJPIERW posadzić psa przed sobą. O ile sama komenda zapewne nie sprawia mu problemów,  przy dużej ilości ćwiczeń może mu się pomylić z wcześniejszym znakiem i spróbuje dostawienia do lewej nogi, bez okrążania nas. To nadal jest nasz problem, bo Hela nauczona już ćwiczeń często robi niektóre zadania z automatu, nie zawsze właściwie. Tu ważną rolę spełniamy my. Ważne są nasze gesty, ustawienie ciała, niezauważalne ruchy głowy, ręki a nawet spojrzenia. To wszystko jest dla psa aż nadto czytelne i to tym w pierwszej kolejności będzie się kierował. Nie raz zdarzyło mi się przy tym znaku pomylić komendy. O ile tylko gest był prawidłowy, pies wykonywał zadanie bez problemu.

W tym wypadku również nie zatrzymujemy się, tylko idziemy przed siebie.

 


przywołanie-obejście od prawej nogi do lewej-siad

Analogicznie wykonujemy ćwiczenie, gdy zamiast marsz mamy polecenie „siad”. Jedyną różnicą jest zatrzymanie psa po obejściu nas i wydanie odpowiedniej komendy.

 

 • Izabela / Oto Janka

  To ja mam pytanie 🙂 Czy zawsze na początku musimy się zatrzymać i usadzić psa przy lewej stronie? Do tej pory wykonywałam zadania z marszu, zaliczałam poprzednią stację i widząc kolejne zadanie po prostu się cofałam przywołując psa do mnie. Czy to jest błąd?

  • Domi

   nie! Ja akurat tutaj w tym przypadku tak ustawiłam Helenę, żeby się skupiła. 🙂 Normalnie idzie się od stacji do stacji. 🙂

 • http://livingwithpepe.blogspot.com Pepe

  Hela jest amazing, wygracie jak nic 🙂 Na wszelki wypadek będziemy trzymać kciuki 🙂
  Koncentracja Heli na filmach poziom MISTRZ 🙂
  xoxo

 • https://plus.google.com/117921365024235764046 jestem bokserem

  Co za skupienie. Życzymy powodzenia na zawodach.