Konferencja Eukanuby- badania nad długowiecznością psów

Dnia 21.10.2015 r odbyła się konferencja organizowana przez firmę Eukanuba Polska, dotycząca zdrowego żywienia psów oraz wydłużania życia zwierząt w komforcie fizycznym oraz psychicznym.
Przez 10 lat Eukanuba wraz z gronem ekspertów z międzynarodowych uczelni przeprowadzała badania na grupie specjalnie wybranych do tego celu labradorów. Okazało się, że część z nich dożyła nawet 16 i 17 lat, podczas gdy wyliczona średnia dla tej rasy wynosi 12 lat!
Eksperci zadawali sobie pytania odnośnie czynników wpływających na długość życia naszych podopiecznych, starając się wydłużyć ich komfort psychiczny oraz fizyczny.

eukanuba

Przygotowania do eksperymentu

Gościem konferencji był Doktor David Morgan z Cambridge, który opowiadał o założeniach i wynikach eksperymentu.
Badania nie były przeprowadzane na szczeniakach, lecz na dorosłych już, rasowych psach, które wcześniej zostały specjalnie wybrane z odpowiednich hodowli oraz przygotowane do wzięcia udziału w badaniu.
W tym celu 39 labradorów ( 27 suk, 12 samców) od hodowców z USA przez pierwszy rok trwania badania przechodziło okres adaptacyjny. Wprowadzono odpowiedni styl życia mający prowadzić do idealnej masy ciała i dobrej kondycji oraz przestawiono psy na karmę Eukanuba.
Wszystkie psy zostały wysterylizowane, dla każdego dobrano odpowiedni plan żywieniowy oraz przeprowadzono podstawowe i bardziej zaawansowane badania w celu wykluczenia chorób. Założeniem było uzyskanie idealnego wskaźnika ciała- tak aby zwierzęta nie były ani za chude ani za grube.
Żaden z biorących udział labradorów nie był sztucznie utrzymywany przy życiu. Decyzja o ich uśpieniu była podejmowana po zebraniu się grupy ekspertów, którzy decydowali o jakości życia danego psa.
Jeden z labradorów zmarł dopiero parę miesięcy przed swoimi 18-stymi urodzinami! Biorąca udział w badaniu biszkoptow Bunny wciąż żyje i ma ponad 17 lat!


Badania nad długowiecznością

Jak tłumaczył Doktor David Morgan 25% życia zapisane jest w genach, a 75% zależy od czynników środowiskowych, między innymi od właściwego żywienia.
Badania przeprowadzane na małpach wykazały, że ograniczenie kalorii wydłużało medianę wieku.
Pierwszą oznaką starzenia jest senescencja czyli utrata przez komórki zdolności do naprawy.
Wykazano również, że wczesne doświadczenia wpływają na długowieczność u psów, dlatego tak ważne jest dbanie o dobry rozwój, warunki i żywienie w pierwszych tygodniach życia zwierzęcia.
David Waters, który zajmuje się badaniem długości życia u zwierząt zwraca uwagę na momenty z życia, które są niemożliwe do powtórzenia, a ich zaniedbanie może mieć wpływ na czas życia zwierzęcia. Przykładem takim może być dzieciństwo i pierwsze doświadczenia szczeniaka- jego kształtowanie się, nabywanie odporności przez organizm, obowiązkowe szczepienia.

eukanuba

Sekret długiego życia

W czym więc tkwi sekret długiego życia? Co zrobić, aby nasz ukochany pies był z nami jak najdłużej, ciesząc się zdrowiem, dobrą kondycją oraz jasnością umysłu?

 • odpowiednie żywienie- prawidłowo zbilansowana karma, nieprzeciążanie żołądka (mniejsze posiłki, które nie spowodują skrętu), karmienie w odpowiednich porach (po spacerze, zamiast przed)
 • utrzymywanie dobrej kondycji zwierzęcia – kontrolowanie przyrostu masy tłuszczowej, a utrzymywanie beztłuszczowej masy ciała dzięki diecie białkowej wysokiej jakości
 • regularne badania weterynaryjne- przynajmniej raz w roku obowiązkowe badania krwi
 • zapewnienie psu odpowiedniej ilości ruchu oraz wysiłku umysłowego
 • niebagatelizowanie objawów chorób poprzez tłumaczenie ich starością

eukanuba

Już niedługo na blogu!

W następnym poście omówimy wykład Doktor Jagny Kudły z SGGW dotyczący „Wpływu procesów starzenia na zachowanie psów”.

W swoim wykładzie Doktor Jagna Kudła poruszała takie kwestie jak:

 • czynniki wpływające na długość życia psa
 • potrzeby i wymagania seniorów
 • choroby somatyczne wpływające na zmiany zachowania u psów
 • najczęstsze zaburzenia zachowania u starszych psów

Tymczasem zapraszamy do lektury panelu dyskusyjnego zespołu ekspretów na temat żywienia oraz zagadnień długowieczności: CZYTAJ

Więcej o wynikach badań oraz o zaleceniach specjalistów możecie poczytać na www.wyjatkowepsy.pl 


KONKURS NA FACEBOOKU!

EUKANUBA

Odpowiedz w komentarzu pod postem na następujące pytanie:
 
1) Jak Twoim zdaniem najlepiej zapewnić szczeniakowi start w pieskie życie? – tylko dla właścicieli szczeniaków, do wygrania: Poradnik dla właścicieli szczeniaków Eukanuba, miska podróżna, kubek do odmierzania karmy Eukanuba – mamy 3 zestawy!
 
2) Jak Twoim zdaniem prawidłowo zapewnić opiekę starszemu psu aby żył jak najdłużej? – dla wszystkich właścicieli psów, do wygrania: zestaw przysmaków firmy 8in1 & Furminator- Zostańmy przyjaciółmi oraz karma weterynaryjna Weight/Diabetic Control firmy Eukanuba Polska !
 
Na Wasze odpowiedzi czekamy do 9.12.2015 do godziny 22:00! 🙂

 

 • http://www.pieswwarszawie.pl/ Zosia od pieswwarszawie.pl

  Przyznam, że badania za które płaci międzynarodowy gigant nie budzą we mnie zaufania, raczej postrzegam je jako kolejny sposób na marketing. Aczkolwiek nie sposób się nie zgodzić – dieta zawierająca białko wysokiej jakości to podstawa 🙂 Tfu, tfu na węglowodany 🙂

  • http://www.przezswiatzlabradorem.pl PrzezŚwiatzLabradorem

   Też miałyśmy takie obawy. 🙂 Aczkolwiek nie da się odmówić tego, że faktycznie czynniki wymieniowe wpływają na jakoś życia. Nacisk kładziony był na dobre żywienie, a karm dobrych jest trochę na rynku. Poza tym były ciekawe wygłady doktorów z SGGW, które nie odnosiły się zupełnie do Eukanuby, ale o tym wkrótce 🙂

 • Robert Sz

  Zastanawia mnie jedno… jak to jest, że w kraju uchodzącego za matecznik karmy czyli USA, psa 6 letniego uważa się za starego…

  • http://www.przezswiatzlabradorem.pl/ PrzezŚwiatzLabradorem

   To Hela już starowinka wobec tego. :)))