Klatka dla psa- czyli kawalerka Twojego pupila

Wiele osób słysząc słowo „klatka” , kojarzy pręty z więzieniem, karą, schroniskiem czy podwórkowym łańcuchem i kojcem.

Jak ma się to jednak do rzeczywistości? Czy faktycznie, zamykając psa w klatce, czynimy mu „krzywdę”? A może wyrządzamy przysługę, za którą gdyby tylko umiał mówić, z pewnością by nam podziękował?
Aby odpowiedzieć na te pytania, wpierw trzeba zrozumieć, jakie jest przeznaczenie klatki i jakie korzyści może ona zapewnić nam, a przede wszystkim, naszemu zwierzęciu.

klatkadlapsa
Przeznaczenie klatki

Klatka, wbrew temu, co sugeruje nazwa to nie więzienie i nie służy ona jako miejsce, w którym zamyka się psa za karę, aby odizolować go od reszty świata. Jest to częsty błąd, który popełniają właściciele, nieświadomi jej przeznaczenia.

Klatka to miejsce, które zastępuje psu posłanie, tworząc bezpieczne schronienie, w którym nikt nie ma prawa go niepokoić i przeszkadzać w psich zajęciach- na przykład w spożywaniu posiłku czy smakołyków ,zabawie lub spaniu.

W przenośni jest to psia kawalerka, do której czworonóg udaje się by odpocząć i gdzie przesypia noce, zamiast ściskać się razem z nami w łóżku.

Taka klatka, odpowiednio zaopatrzona w psie posłanie, bądź też kocyk staje się dla zwierzęcia norą, do której chętnie się udaje przez nikogo nie zmuszany.

To tam zanosi zabawki, tam spożywa posiłki, tam ukrywa wszelkie skarby, które są dla niego wartościowe.
Klatka staje się dla psa domem, który możemy zabierać ze sobą podczas wyjazdów na wakacje czy na zawody.
„Pakując” kawałek mieszkania, zwiększymy komfort naszego psa, który może przeżywać pobyt w obcym dla siebie miejscu. Stwarzając mu możliwość schronienia się w bezpiecznej norze, podniesiemy jego pewność siebie i unikniemy niepotrzebnego dla zwierzęcia stresu.

Prawidłowo wprowadzona klatka może również stanowić pomoc w walce z lękiem separacyjnym, który często objawia się zapędami niszczycielskimi.
Trzeba jednak pamiętać, że zamknięcie pupila w klatce, jest możliwe dopiero po przeprowadzeniu odpowiedniego treningu, który sprawi, że będzie to dla niego miejsce w którym się wyciszy i spokojnie zniesie naszą nieobecność.

klatkadlapsa
Wyposażenie

Gdy klatka pojawi się już w naszym domu należy wpierw zadbać o stworzenie w niej przyjemnych dla psa warunków.
W tym celu wkładamy do środka posłanie oraz kocyk, które będą dla niego wygodne i miłe w dotyku.
Wewnątrz obowiązkowo musi znaleźć się ulubiona zabawka, a także nasza stara koszulka, której zapach będzie dla psa ukojeniem.
Do prętów możemy przywiązać szarpak, który idealnie będzie nadawał się do podgryzania i samodzielnej zabawy.

Jedną z najważniejszych rzeczy jest przykrycie klatki starym prześcieradłem bądź też kocem, w ten sposób tworząc przytulną norę, odizolowaną od bodźców zewnętrznych.

W środku warto zainstalować miski, aby od tej pory karmić psa jedynie w klatce i dać mu stały dostęp do świeżej wody.

klatkadlapsa
Jak przyzwyczaić psa do klatki?

Aby osiągnąć cel, którym jest stworzenie przytulnego kącika, należy prawidłowo przeprowadzić trening klatkowy.
Nie zmuszamy psa by wszedł do klatki, nie zamykamy go w niej by sprawdzić jego reakcję.
Zaczynamy od wrzucania do środka pojedynczych smakołyków, pozwalając psu w swoim tempie oswoić się z nowym dla niego pomieszczeniem.
Postarajmy się ukrywać przekąski pod kocykiem, gdy pupil nie widzi, w ten sposób tworząc pozytywne skojarzenia jako „krainę dobra” z której nigdy nie wiadomo co „wypadnie”.
Zamykanie możemy rozpocząć dopiero gdy pies sam chętnie wchodzi do klatki, przebywa w niej i śpi.
W pierwszym etapie przymykamy drzwiczki, natychmiast nagradzając psa, a ignorując wszelkie próby protestów, gdyby takie się pojawiły.
Zwiększanie czasu w zamknięciu uzależnione jest od postępów psa i możliwe DOPIERO wtedy, gdy jest całkowicie spokojny i zrelaksowany na poprzednim etapie.
Początkowo postarajmy się przebywać w pobliżu, zwiększając odległość powoli, jednocześnie skracając czas przebywania psa w klatce.
Możemy wykorzystać konga, który wypełniony na przykład pasztetem zajmie psa na pewien czas, podczas którego nie zwróci uwagi na to, iż przebywa w zamknięciu.
Nie starajmy się przyśpieszyć całego procesu, dajmy psu tyle czasu, ile potrzebuje, pamiętając o pozytywnych skojarzeniach, a efekty będą zdumiewające.
Klatka to wspaniałe narzędzie, które prawidłowo wykorzystane ułatwia nam życie i zwiększy komfort naszego psa.

  • http://urlopnaetacie.pl urlopnaetacie.pl

    Całkowicie się zgadzamy – klatka to bardzo dobre narzędzie i miejsce oddzelające psa od drażniących bodźców, dające możliwość wyciszenia. Myląca jest tylko nazwa 🙂

  • http://gravatar.com/piesberek piesberek

    My klatkujemy Berka od samego początku i Berek swoja klatkę uwielbia. Nie sądzę jednak że da sie przywiazac szarpak do takiej klatki bo pies momentalnie ja wygnie i zniaszczy. Wbrew pozorom psy są bardzo silne a te klatki zupelnie przecietne. No chyba ze jest to transporter samolotowy – te moze są mocniejsze…