Jak wprowadzić do domu drugiego psa?

Dla psa, który dotychczas mieszkał sam, wprowadzenie do domu nowego czworonoga to duża zmiana. Dlatego, aby ułatwić mu przyzwyczajenie się do nowej sytuacji, należy wcześniej podjąć odpowiednie kroki, które pozwolą mu zaakceptować zmianę trybu życia.

Pamiętajmy, że dla zwierzęcia, które do tej pory było „jedynakiem” pojawienie się kolejnego członka stada to wywrócenie życia do góry nogami.

Zadbajmy więc o to, by oba pupile czuły się komfortowo i by ich relacje ułożyły się prawidłowo.

dwapsy

Zapoznanie psów

Psy na ogól mają większą skłonność do akceptowania szczeniaków, niż psów starszych, dlatego jeśli decydujemy się na malucha, jego wprowadzenie do domu nie powinno okazać się zbyt kłopotliwe.
W przypadku, gdy do naszego stada dołącza pies starszy, o wyrobionych już nawykach może sprawić to więcej problemów.
Bardzo ważne jest, by umożliwić psom poznanie się, zanim ze sobą zamieszkają. Takie zapoznanie powino odbyć się na neutralnym terenie, który jest obcy dla obu psów.
Początkowo, podczas spacerowania psy nie powinny mieć ze sobą bezpośredniego kontaktu, a jedynie możliwość wspólnego maszerowania obok siebie i poznania swoich zapachów.
Po dłuższej chwili, kiedy psy akceptują swoją obecność możemy pozwolić na kontakt między psami i wspólną zabawę, ale ważne jest by pamiętać o…

dwapsy
Kontrola zasobów

Przy wprowadzaniu nowego domownika, należy pamiętać by z początku ograniczyć psom dostęp do ważnych dla nich zasobów.
Takimi zasobami są między innymi rozdawane smakołyki na spacerze, zabawki, ale także kontakt z właścicielem.
W pierwszej fazie socjalizacji lepiej unikać wspólnych aportów, które mogą doprowadzić do niepotrzebnych konfliktów.
Nie znaczy to, że nie wolno nam psów karmić, czy obdarzać ich czułością, należy jednak robić to umiejętnie, tak, aby były traktowane na równi.

Wspólne szkolenie i wykorzystanie posiłków w socjalizacji

Zasoby takie jedzenie, czy kontakt z człowiekiem, możemy odpowiednio wykorzystać w procesie socjalizacji psów.
Wspólne szkolenie i nauka nowych umiejętności, to fantastyczny sposób na wzmocnienie więzi przewodnika z psem.

Psy często uczą się przez naśladownictwo, a wspólne skupianie uwagi na właścicielu pomoże nam w przyszłym wspólnym życiu i nauczy psy spokojnie oczekiwać na nagrodę, uniemożliwiając jednocześnie nie pożądane zachowania.

Pory karmienia to również doskonały zasób, który odpowiednio wykorzystany może posłużyć nam jako pomoc w przyzwyczajeniu czworonogów do swojej obecności.
Każdy z nich powinien mieć swoją miskę, a posiłki spożywać w miejscu gwarantującym spokój i izolację od drugiego psa. Dobrze byłoby, gdyby oddzielone psy (na przykład barierką, która zabezpiecza przed dziećmi) miały możliwość widzenia się, ale nie mogły mieć możliwości interakcji między sobą.

dwapsy
Razem, ale i osobno

Częstym błędem jakim popełniają właściciele dwóch psiaków, jest nierozłączność obu pupili.

Tymczasem, warto zapewnić psom możliwość przebywania osobno, co tyczy się zarówno legowiska, jak i spacerów z człowiekiem.
Powinniśmy wygospodarować tyle czasu, by choć na jednym spacerze dziennie każdy z psów miał możliwość mieć właściciela TYLKO dla siebie.

Jest to bardzo ważne w życiu psa, dlatego decydując się na drugiego czworonoga powinniśmy zdawać sobie sprawę, że dokładamy sobie wiele obowiązków.
Błędem jest branie kolejnego zwierzaka „żeby pierwszy nie czuł się samotny”. Pamiętajmy, że kolejne zwierzę to nie tylko kolejne obowiązki, ale i również potencjalne problemy, które mogą nas przerosnąć.

Dlatego warto dobrze przemyśleć wszystkie za i przeciw, zanim decyzja ostatecznie zapadnie.

Dobrą próbą i testem jest przyjęcie pod swój dach psa znajomych, którzy wyjeżdżają na zagraniczne wakacje i proszą nas o pomoc w opiece nad ich pupilem.

Możemy wtedy zaobserwować jak nasz pies odnajduje się w towarzystwie innego czworonoga w domu, a jednocześnie sami sprawdzimy, jak poradzimy sobie z nową sytuacją i dodatkowym domownikiem.
Bardzo ważne jest, aby przed przygarnięciem pod nasz dach drugiego psa wpierw zadbać o ułożenie pierwszego. W przeciwnym wypadku istnieje ryzyko, iż nowy domownik nauczy się pewnych zachowań od rezydenta, lecz te nie koniecznie muszą się nam podobać.

 • Barbara Spasowska

  Naczelną zasadą jaką kierowałam się przy wprowadzeniu do domu drugiej suki (szczeniaka) było, że rezydentka miała zachować swoje dotychczasowe prawa i przywileje i we wszytskim ma pierwszenstwo do dziś choć minęło już ponad 4 lata. Z początku jest trudno trzymać się takiej zasady, choćby dlatego, że szczeniak siłą rzeczy jest bardzo ambarasujący ale z czasem się przywyka.

 • monika

  My w krótce zdecydujemy się na drugiego Labka. Jak tylko przeprowadzimy się z bloku do domku.
  Napewno będziemy poświęcać im dużo uwagi 🙂

 • http://beagle-happy.blogspot.com/ Happy

  My niedługo właśnie chcemy wziąć właśnie psa znajomych którzy jadą na wakacje i zobaczyć jak nasza Happy będzie reagowała na drugiego psiaka w domu.

  Po znajomych widzę, że czasem jest problem z drugim psem w domu 😐