Jak nauczyć psa sztuczki „schowaj się”

Krok pierwszy:

Sprawdź, czy pamiętasz wszystkie ZASADY obowiązujące przy nauce nowych sztuczek. Najważniejsza jest CIERPLIWOŚĆ. Jeśli jesteś w złym humorze, zostaw naukę nowej sztuczki na inny dzień. Pies odczuwa nasze emocje i nie będziecie czynić postępów.

post

Krok drugi:

Zaopatrzony w smakołyki naprowadź psa ręką tak by usiadł przed Tobą. Wyciągnij przed siebie rękę z zaciśniętą pięścią. Czekaj na reakcję. Większość psów zna komendę „podaj łapę” więc gdy zobaczą wyciągniętą w ich kierunku rękę od razu spróbują tej komendy. Natychmiast kliknij i nagródź psa. W tej serii nagradzamy jedynie to zachowanie, przedłużając czas w jakim pies utrzymuje łapę na naszej ręce.

Krok trzeci:

Gdy Twój pies potrafi już przez pewien czas trzymać jedną łapę na Twojej ręce, czas na dołożenie drugiej. Niektóre psy wpadną na to same z siebie. Możecie tu próbować klikać ledwo zauważalne ruchy drugiej łapy. U nas, mimo, że Hela jest mocno rozkształtowana w tym wypadku nie udało jej się wpaść na ten pomysł. Musiałam więc wymyślić coś innego. Najprostsze okazało się naprowadzenie ręką. Niekoniecznie musicie mieć w niej smakołyk, jeśli pies jest nauczony podążania za nią. Jeśli nie, użyjcie go, ale postarajcie się jak najszybciej wycofać.

Unosimy rękę tak żeby pies musiał się podnieść, jak do sztuczki „poproś” czyli nad jego głowę. Opadając pies położy drugą łapę na naszej ręce i w tym momencie niezwłocznie klikamy! Pamiętajcie, że ważne jest aby kliknąć dokładnie wtedy, gdy łapa psa zetknie się z naszą ręką! Powtarzamy od nowa, dotychczasowe kroki, klikając i nagradzając poszczególne z nich, dopiero potem złożymy wszystko w całość!

Krok czwarty:

Teraz chcemy jeszcze, by pies się schował, a więc naszym zadaniem jest doprowadzić do tego, żeby włożył pysk POD naszą rękę. Jak to zrobić?

Pamiętacie o małych krokach? Uważnie obserwujcie psa, liczy się wasz refleks. Jak tylko choć lekko pochyli głowę w kierunku ręki KLIKAMY. Dotknie nosem? Klikamy! Skupcie się na wyłapywaniu pozycji głowy ku dole.
Ważne jest też miejsce nagradzania, pies automatycznie będzie tam się kierował. Dlatego w tym przypadku nagradzamy psa pod naszą ręką.

Krok piąty:

Teraz zostało nam już tylko połączenie wszystkich kroków. Nie spieszcie się. Niech pies opanuje każdy z nich bardzo dobrze, a wtedy sam z siebie zrobi całą sekwencję.

  • http://mojprzyjaciel-pies.blogspot.com/ Olka

    Aaa, to takie schowaj się :D. W takim razie zostało nam chowanie główki 🙂

  • Kordowski

    Rzuć jakiś smakołyk to raz dwa ogarnie o co chodzi. Jakaś kostka np. od Macedu załatwi sprawę :p