Flyball- sport dla aktywnych psów!

Czym jest flyball i na czym to polega? Jak rozpocząć treningi do tej dyscypliny kynologicznej i czy nasz pies jest do tego odpowiednią rasą? Dowiedz się, czy flyball to aktywność dla Ciebie i Twojego pupila!

labrador,pies,flyball

Co to jest Flyball?

Flyball, w polskim tłumaczeniu „latająca piłka” to wciąż nowa dla wielu psiarzy konkurencja. Coraz częściej jednak można przeczytać o niej w internecie, czy zobaczyć startujące w zawodach drużyny.

Sport ten wywodzi się z pomysłu Kalifornijczyka Herberta Wagnera, który w latach 70. wynalazł wyrzutnię piłek tenisowych.
Tak narodził się flyball, zwany popularnie „psią sztafetą”. Jest to jedyny psi sport, uprawiany drużynowo.
Zespół liczy od 4 do 6 psów wraz z przewodnikami. Zawodnicy przeciwnych grup spotykają się na równolegle ustawionych torach.

Zadaniem psów jest pokonanie toru, który składa się z 4 hopek i ustawionego na końcu boksu, w którym znajduje się gotowa do wystrzelenia piłka. Pies sam musi uruchomić maszynę (wykorzystując do tego najczęściej łapy) aby z powrotem zaaportować piłkę, pokonując po drodze przeszkody i jak najszybciej wrócić do właściciela, który czeka za linią mety. Po przekroczeniu przez pierwszego zawodnika linii, natychmiast startuje następny. Wygrywa drużyna z najlepszym czasem i najmniejszą ilością błędów. Niedopuszczalne jest pominięcie przeszkody, czy upuszczenie piłki.

Dla jakich ras przeznaczony jest flyball?

Jest to sport, który wymaga od psa niezawodnej kondycji. Zawodnik musi być zwinny, szybki, precyzyjny, a PRZEDE WSZYSTKIM jego miłością musi być aportowanie.

Nie jest to łatwa konkurencja dla psów, ze względu na emocje, które jej towarzyszą. Pies biegnie za piłką, a obok niego w takim samym pędzie mknie jego rywal! Z daleka słyszy szczeki swoich współzawodników oraz dopingi ludzkiej części ekipy.
Z tego powodu dyscyplina ta cieszy się największym zainteresowaniem wśród właścicieli Border Collie.
Nie ma jednak ograniczeń i jeśli tylko pies jest zdrowy, kocha aportować i potrafi współpracować z nami i innymi przedstawicielami swojego gatunku- może wystartować w zawodach.

Od czego zacząć pracę?

Przede wszystkim należy stworzyć drużynę, która jest podstawowym warunkiem do trenowania flyball’u. W tym celu można zgłosić się do istniejących klubów sportowych.
Kolejnym krokiem jest sprzęt- czyli stworzenie torku treningowego składającego się z płotków oraz maszyny do wyrzucania piłek.
Gdy już zadbamy o odpowiednie wyposażenie musimy nauczyć psa pokonywać tor oraz pobierać piłkę. Na samym końcu zabieramy się za pracę nad dynamiką i dołączenie wymijania współzawodników.
Flyball to sport, który wymaga dużej pracy i wcześniejszego przygotowania. Nie od razu przecież nasz pies będzie gotowy na szaleńczy wyścig. Niemniej to dyscyplina, która wzbudza ciekawość i ogromne emocje.
Czy nadaje się dla labradorów? Z pewnością nie jest to sport stworzony bezpośrednio dla nich, ze względu na ich wielkość, wagę i problemy ze stawami, ale jeśli upewnimy się, że nasz pies jest zdrowy, w rozsądnych ilościach możemy spróbować i tej aktywności. W końcu nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak bardzo labradory kochają aportowanie.

źródło: Dog and Sport oraz Psy.pl