Dummy-powrót do pierwotnych instynktów-wywiad z Agnieszką Wojtków z DOGadajcie się

 • Co to jest dummy?
 • Jakie psy mogą brać udział w zawodach?
 • Na czym polegają zadania, które pies musi wykonać?

Na te i inne pytania, znajdziecie odpowiedzi w poniższym wywiadzie.

Agnieszka Wojtków- trener szkolenia psów w warszawskiej szkole
DOGadajcie się, behawiorysta COAPE.

Na co dzień właścicielka trzech psów:

 • uroczej malamutki Szyszki
 • zwariowanego staffordshire bull teriera Lolka
 • labradora Bazyla (który świetnie sprawdza się w aportach- dummikach).

Więcej o Agnieszce możecie przeczytać TUTAJ .

dummy dogadajciesię wojtków

1. Dyscyplina jaką jest dummy nie jest jeszcze zbyt popularna wśród przeciętnego właściciela labradora. Czy mogłaby Pani pokrótce opowiedzieć na czym polega ten sport?

Mając retrievera i chcąc trenować z nim aktywność związaną z jego niegdysiejszym przeznaczeniem, mamy do dyspozycji kilka dyscyplin psiego sportu: w Polsce możemy wziąć udział np. w Konkursach Pracy Retrieverów (na zwierzynie), Zawodach Retrieverów na Dummy (obie możliwości organizowane przez ZKwP), w Working Testach (w Polsce organizowanych przez Working Retriever Club) lub od razu wybrać się za granicę i próbować swych sił w niedostępnych jak do tej pory Field Trialsach dla retrieverów (próbach polowych) czy Dummy Trialsach.
Obecnie najprężniej rozwija się trenowanie dummy wg regulaminu Working Testów.
Dyscypliny z wykorzystaniem dummy czyli 0.5kg płóciennych wałków służących do aportowania są alternatywą dla osób, które z jakiegoś powodu nie chcą lub nie mogą pracować na zwierzynie, a chcą by ich retriever robił to, do czego był stworzony. Working Testy, Zawody Retrieverów na Dummy czy Dummy Trials to wszystko aktywności, podczas których aranżowane są (w różnym stopniu trudności) sytuacje zbliżone do prawdziwego polowania.
Zadaniem psa jest towarzyszenie człowiekowi będąc przy jego nodze i podążając za nim, obserwowanie tego, co dzieje się wokół (jak na polowaniu), zapamiętywanie miejsca upadku zestrzelonej „zwierzyny” (w postaci dummy), a finalnie pobiegnięcie po niego, wzięcie do pyska i jak najszybsze dostarczenie go do przewodnika.

dummy dogadajciesię wojtków2. Jakie korzyści z trenowania dummy mogą płynąć dla psa i jego właściciela?

Korzyści jest mnóstwo.
Trenowanie, nawet bardzo amatorsko jakiejkolwiek dyscypliny niesie ze sobą najważniejszą korzyść- zacieśnianie więzi z psem.
Dla psa to przede wszystkim realizowanie jego naturalnej potrzeby: bycia z człowiekiem, pracowania dla niego i u jego boku, a w przypadku dummy możliwość wykorzystywania węchu, rozwijanie pamięci no i samo aportowanie, które dla retrieverów powinno być czymś naturalnym.
Regularne treningi poprawiają relację z psem, a także to, na czym nam zależy to znaczy rozumienie przez psa naszych komunikatów i komend- dla psa po prostu stajemy się bardziej atrakcyjni.
Trenowanie dummy to dla właściciela okazja do bycia w polu, w lesie, na łące, do szukania coraz to nowszych terenów do ćwiczeń, do poznawania nowych osób, do wyjazdów w nowe miejsca.

dummy dogadajciesię wojtków

3. Jakie psy mogą wystartować w zawodach? Czy są wymagane jakieś specjalne umiejętności, bez których pies nie zostanie dopuszczony do startu?

W zawodach mogą wystartować psy ras z grupy retrieverów to znaczy: labrador retriever, golden retriever, flat coated retriever, curly coated retriever, chesapeake bay retriever i nova scotia duck tolling retriever.
Do startu zostaniemy dopuszczeni jeśli tylko spełnimy wymogi formalne np. w przypadku WT organizowanych w Polsce jest to ukończenie przez psa 10 miesiąca życia.
W praktyce jednak nie ma co jechać na zawody jeśli nie jest to poprzedzone solidnymi przygotowaniami.

4. Od czego najlepiej zacząć pracę z psem, jeśli myślimy o trenowaniu dummy?

Tak naprawdę wcale nie od uczenia aportowania.
Najważniejsze jest to, by pies potrafił chodzić przy nodze, zostawać w pozycji siedzącej, był po prostu psem, który zna podstawowe komendy i potrafi je wykonać w różnych warunkach, w obecności innych psów również.

dummy dogadajciesię wojtków5. Gdzie może zwrócić się osoba, chcąca zacząć trenować ze swoim psem? Czy są jakieś specjalne szkolenia, które pomogą nam wdrożyć się w ten sport?

Taka osoba może poszukać możliwości trenowania u zawodników lub u trenerów, którzy nimi są. Zachęcam do śledzenia strony Working Retriever Clubu w Polsce: http://workingretrieverclub.pl/?s=33, można tam znaleźć wiele przydatnych informacji o samej formule WT, a także namiary na osoby, z którymi można trenować. Poza tym znajduje się tam zawsze informacja o organizowanych przez WRC wydarzeniach związanych z dummy.

Zapraszam także na zajęcia do mnie, do szkoły DOGadajcie się, a jeśli ktoś nie czuje się przekonany, zachęcam do przyjścia na organizowany przeze mnie bezpłatny wykład o użytkowości retrieverów, który odbędzie się 18. kwietnia o godzinie 18.00 na warszawskim AWFie.
Ponieważ liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują zapisy mailowe na adres: awojtkow@dogadajciesie.pl .

Wykład odbywa się bez psów.

Dla tych, którym dyscyplina przypadnie do gustu i zechcą spróbować w niej swych sił, przygotowałam możliwość dołączenia do kursu.
Szczegóły pojawią się po wykładzie.

dogadajcie sie

 • http://swiatniko.blogspot.com/ Weronika Śmieja

  No i super! Bardzo dużo ludzi bierze sobie labradora bo jest taki śliczny i kochany a w tej reklamie papieru toaletowego to już w ogóle słodziak mądrala. Wychodzą chyba z założenia, że jak go biorą to mają już wgrany pakiet podstaw posłuszeństwa i nie trzeba z nim nic robić 🙂 Oczywiście mówię tutaj o przeciętnym Kowalskim (nie obrażając nikogo), ale mam taką sytuację u dalekich znajomych, którzy teraz mając dorosłego psa są zirytowani bo czemu ten pies niszczy, czemu taki głupi bo się nie słucha…ech długo by tu marudzić a nie o to chodzi. Trzeba się cieszyć, że ludziska z inicjatywą wychodzą i chcą uświadamiać i szkolić psiaki i LUDZI przede wszystkim żeby w końcu zrozumieli, że pies potrzebuje aktywności i zajęcia 😉

  Pozdrawiam!

  Świat Niko

  • http://www.przezswiatzlabradorem.pl PrzezŚwiatzLabradorem

   To jest niestety problem, ale mamy nadzieję, że będzie się to zmieniać na lepsze coraz bardziej! Coraz więcej już słychać o dummy, rally-o i coraz więcej ludzi zaczyna ćwiczyć ze swoimi psami 🙂