Dummy czyli sztuczny aport

Zastanawialiście się kiedyś, jaki rodzaj sportu wybrać do trenowania z labradorem? Agility i firsbee nie są dla nich stworzone bo wymagają szybkości, zwinności i mogą powodować zbyt duże obciążenia stawów.

Sama nazwa retrievier- z języka angielskiego „to retrieve” (przynosić) podpowiada nam na co skierować swoją uwagę.

 

dummy"
Czym jest dummy i jakie jego rodzaje znajdziemy na rynku?

Dummy, słowo zaczerpnięte z języka angielskiego to sztuczny aport, wykorzystywany w szkoleniu głównie psów myśliwskich.
Przeważnie ma on kształt wałka i w zależności od rodzaju wypełnienie, które umożliwia uzyskanie różnych rodzajów twardości. Zazwyczaj posiada też sznurek, który przydaje się przewodnikowi przy wyrzucaniu na duże odległości.
Istnieją również inne rodzaje aportu, które swoim wyglądem imitują prawdziwą zwierzynę -na przykład kaczkę.

Oprócz tego na rynku dostępne są także dummy dla szczeniaków, ułatwiające naukę noszenia i prawidłowego chwytu, jak również dummy obszyte futrem królika czego celem jest przyzwyczajanie do pracy z prawdziwą zwierzyną.
Aport wybieramy zależnie od wieku i zaawansowania psa, odpowiednio dobierając jego kształt, rozmiar oraz wagę, która waha się od 0.5 kg do 3kg.

dummy
Dla jakich psów przeznaczone jest dummy?

Zawody dummy przeznaczone są wyłącznie dla Retrievierów, co nie oznacza, że nie możemy spróbować tej aktywności z dowolnym psem, który wykazuje wyjątkowe zainteresowanie aportem.
Labradory są jedną z ras psów, należących do grupy psów aportujących, których pierwotnym przeznaczeniem było pomaganie rybakom pracujących na kutrach i aportowanie ustrzelonej zwierzyny.
Podobnie jak pozostałe psy z grupy retrieverów, uwielbiają noszenie w pysku niemal wszystkiego, co podetkniemy im pod nos,stąd idealnie nadają się do pracy ze sztucznym aportem.

dummy
Na czym polegają Zawody Retrievierów na Dummy

Podczas zawodów sprawdzane są nie tylko predyspozycje przedstawiciela rasy, ale także współpraca z człowiekiem i chęć pracy, która jest charakterystyczna dla psów z grupy Retrieverów.
Zawody mogą być odbywane na różnego rodzaju terenach z wykorzystaniem zbiorników wodnych ( aport z wody).
Oceniana jest stylistyka aportu, prawidłowy chwyt ( nie dozwolone jest podgryzanie wałka) jak także zachowanie spokoju i skupienie uwagi na wydawanych komendach, których podobnie jak w Obedience nie wolno nadużywać.

Oprócz tego przed psem stawiane są takie zadania jak marking czyli zdolność zapamiętania upadku aportu, czy aporty kierunkowe.
W dyscyplinie tej, jak z resztą w każdej pracy z psem wyjątkowo przydaje się skupienie psa na przewodniku i prawidłowe podążanie przy nodze.

Dodatkowo pies musi prawidłowo reagować na strzały, nie wykazując przy tym żadnej reakcji lękowej.
Celem zawodów jest szerzenie idei współpracy z psem i wykorzystywania ich naturalnych predyspozycji przy jednoczesnym wzmacnianiu więzi i sprawdzenia swoich i psa umiejętności jako drużyny.

Więcej o tym sporcie możecie poczytać na stronie LABTEAM lub WORKING RETRIEVER CLUB .

źródło: LABTEAM

  • http://spojrzeniepsa.blogspot.com Ewelina

    Fajny opis. Powielokroc obiecywałam sobie, że zaczniemy ale jakoś nie możemy ei2 zebrać.
    Pozdrawiam