A czy TY wiesz co jest TRUJĄCE dla Twojego psa?

Wielu właścicieli psów nie ma pojęcia o tym, że przez przypadek mogą narazić swojego psa na poważne problemy zdrowotne. Co wolno jeść psom, a co jest kategorycznie zakazane? Nie dajcie się skusić na słodkie spojrzenia, są produkty, które mogą nawet spowodować zgon zwierzęcia. Co do nich należy?

IMG_3212

CZEKOLADA

Psom nie należy podawać czekolady, gdyż w większych ilościach może być dla nich zabójcza. Czekolada zawiera teobrominę, którą psy ciężko metabolizują, co prowadzi do gromadzenia się w ich organizmie toksycznych ilości tego składnika. Oczywiście od jednego kawałka nie stracimy od razu pupila, ale możemy go narazić na nieprzyjemności żołądkowe. Im mniejszy pies, tym mniej potrzeba, by mu zaszkodzić. Teobromina w większych ilościach może spowodować drgania mięśniowe, nieregularne bicie serca, krwawienia wewnętrzne lub atak serca.

WINOGRONA/RODZYNKI

Nie stwierdzono dokładnie jaka dawka winogron jest dla psów toksyczna, dlatego lepiej całkowicie unikać podawania tych owoców. Zatrucie toksyczną substancją może doprowadzić do niewydolności nerek, a w rezultacie do zgonu zwierzęcia. Pierwszymi objawami wskazującymi na zatrucie są wymioty. Po paru dniach oprócz apatii, braku apetytu ,biegunki pojawia się również bezmocz, co świadczy o tym, że doszło już do niewydolności nerek.

CZOSNEK I CEBULA

Zarówno czosnek jak i cebula nie są przeznaczone dla naszych czworonogów i nie chodzi tu o nieświeży oddech. Substancje w nich zawarte powodują rozpad czerwonych krwinek prowadząc do silnej niedokrwistość hemolitycznej, której objawami są: osłabienie, nudności, gorączka, bladość, ból brzucha, przyspieszenie tętna, czasami może nastąpić zapaść lub ostra niewydolność nerek.

KRUCHE KOŚCI ( KURCZAK, KRÓLIK, WIEPRZOWINA)

Pamiętajcie, że te kości są BARDZO NIEBEZPIECZNE! Ich odłamki, które są bardzo ostre mogą utknąć w przełyku lub jelicie. W skrajnych wypadkach przy niefortunnym przełknięciu mogą wbić się w przełyk i spowodować nawet śmierć zwierzęcia. Ich ostre końcówki mogą porysować narządy wewnętrzne doprowadzając do poważnych uszkodzeń i/ lub biegunek lub zaparć.

LUDZKIE LEKI

To co pomoże człowiekowi, psu może zaszkodzić. Nie wszystkie leki ludzkie można psu podać. Przed ich podaniem skonsultujcie się z waszym weterynarzem! Nie powinno podawać się psom aspiryny, polopiryny. W zależności od organizmu istnieje różna tolerancja na te substancje, ale zbyt duża dawka może doprowadzić nawet do zgonu.

Oprócz tego należy unikać podawania psu słonych, ostrych, smażonych potraw gdyż nadmiar przypraw może doprowadzić do uszkodzenia wątroby.

Nie znaczy to, że jedno winogrono czy kawałek czekolady zabije naszego psa, ale nie są to produkty, których podawanie psu jest zalecane, a w większych ilościach mogą poważnie zaszkodzić. Czy warto więc ryzykować?

  • http://mojprzyjaciel-pies.blogspot.com/ Olka

    Tak, trzeba uważać co podaje się swojemu psu. Ja od dawna wiem, żeby tych rzeczy nie dawać. A kiedyś w rodzinie miałam psa, któremu właściciele podawali czekoladę, bo ładnie prosił. Na szczęście w takich ilościach, że mu nie zaszkodziła.