10 rzeczy których NIE należy robić w noc sylwestrową

Przed nami noc sylwestrowa, która dla wielu psów jest koszmarnym przeżyciem. To właśnie w ten dzień zdarza się najwięcej ucieczek i zaginień. Następnego dnia możemy znaleźć mnóstwo ogłoszeń o poszukiwanych bądź też znalezionych przez kogoś zwierzętach. Schroniska zyskują nowych „lokatorów”,  a część z nich nigdy nie wraca do swojego domu.

Słuch naszych podopiecznych jest o wiele bardziej wyostrzony niż ludzki. Wszechobecny huk petard, rozbrzmiewający niemal z każdej strony może sprawiać im wręcz fizyczny ból.
Bardzo często poza samym hałasem strach wywołują same błyski pojawiające się na niebie.
Niestety, fani fajerwerków nie troszczą się o los naszych mniejszych przyjaciół i zaczynają strzelać na długo przed Sylwestrem i kończą na długo po Nowym Roku.
Dlatego doradzamy, by odpowiednią pracę nad lękami psa zaczynać odpowiednio wcześniej przed występowaniem pierwszych odgłosów, w zależności od poziomu lękliwości u pupila.
W sytuacjach wyjątkowo wielkiego stresu warto zwrócić się do behawiorysty, który pokaże jak pracować z psem nad emocjami wzmacniając jego pewność siebie oraz przeprowadzi terapię odczulającą.

sylwesterpies
1. NIE pocieszaj psa

Bardzo wiele osób, chcąc pomóc swojemu psu próbuje go pocieszać, niemal na siłę narzucając się mu ze swoją obecnością.
Niestety, w ten sposób możemy jedynie pogłębić lęk, utwierdzając zwierzę w tym, że dzieje się coś strasznego.
Nie narzucajmy się psu ze swoim dotykiem, nie klepmy go po głowie ani nie próbujmy na siłę przytulać.
Jeśli zwierzę wyraźnie potrzebuje kontaktu z nami, starajmy się by ruchy naszych rąk były spokojne i bardziej przypominały masaż niż zwykłe głaskanie.
Najlepiej jednak będzie, gdy będziemy zachowywać się normalnie.

2. NIE mów do psa

Przerażone zwierzę jest czułe na każdy odgłos, każdą zmianę w naszym głosie. Nie próbuj do niego mówić pocieszającym tonem. Nie na wiele się to zda, a pies z pewnością wyczuje Twój niepokój związany z jego stanem, co może dodatkowo tylko nasilić reakcje nerwowe.

3. NIE denerwuj się na psa

W tym dniu okaż psu więcej wyrozumiałości. Jego lęk może być tak duży, że może zachowywać się w sposób irracjonalny i robić rzeczy, które do tej pory nigdy mu się nie zdarzyły.
Chowanie się po kątach, załatwienie potrzeb fizjologicznych w domu, większa drażliwość, ignorowanie wydawanych poleceń -to normalne reakcje w przypadku tak silnego przerażenia.

4. NIE pobudzaj nadmiernie psa

Przed sylwestrową nocą warto wymęczyć swojego pupila.
Nie zabierajcie go jednak na długi spacer (wszędzie mogą już spotkać Was wybuchy, które tylko dodatkowo przestraszą psa), nie rzucajcie mu piłki ani nie wymagajcie od niego innych aktywności ruchowych.
Tego typu zajęcia jedynie pobudzą zwierzę, zamiast go wyciszyć. Najlepiej zrezygnować z dłuższej przechadzki na rzecz ćwiczeń wyciszających w domu.
Możecie pobawić się w tropienie, wykonywanie statecznych komend, które nie będą dla psa stanowiły dużego problemu.
Warto przeprowadzić też ćwiczenia relaksacyjne jak na przykład trening relaksacyjny ułożony przez K. Overall. [CZYTAJ]

SYLWESTERPIES5. NIE podawaj psu środków na uspokojenie bez konsultacji z zaufanym lekarzem weterynarii

Bardzo dużo osób decyduje się na podawanie swojemu psu leków uspokajających. Powinno się to odbywać jedynie w skrajnych przypadkach, pod kontrolą ZAUFANEGO weterynarza.
Niestety wiele lekarzy przepisuje zwierzętom leki, które jedynie powodują ogłupienie zwierzęcia i niemożność poruszania się, nie zmniejszając wcale lęku, które odczuwa zwierzę.
Sytuacja jest wtedy dla psa jeszcze gorsza, bo dodatkowo oprócz przerażenia związanego z wybuchami odczuwa on bezradność, która wiąże się z brakiem możliwości obrony/ucieczki.

UWAGA: szczególną uwagę zwracamy na lek SEDALIN, często przepisywany przez niektórych weterynarzy- pies wydaje się po nim być obojętny, podczas gdy tak naprawdę przeżywa koszmar

6. NIE wychodź z psem na otwarte przestrzenie

Tego szczególnego dnia spacery powinny być jak najkrótsze, jedynie w celu załatwienia najpilniejszych potrzeb.
Unikajcie otwartych przestrzeni, bo to tam najczęściej amatorzy wybuchów trenują swoje „wyjątkowe popisy”.

7. NIE zamykaj psa w łazience

Panuje powszechne przekonanie, że aby pomóc psu zmniejszyć jego lęk dobrze zamknąć go w łazience.
Nie jest to do końca prawda. Jeśli zwierzę nie jest przyzwyczajone do przebywania w tym pomieszczeniu, zamknięcie go tam raz w roku w ciemności i z dala od człowieka może jedynie spotęgować jego lęk.
Pies musi się czuć bezpiecznie, dlatego warto umożliwić mu schowanie się w miejscu, które sam sobie wybierze za najlepsze.
Można pomóc zwierzęciu przygotowując mu kryjówkę- tworząc swego rodzaju „namiot” ze stołu lub odpowiednio przykryć klatkę, starając się jak najbardziej ją wyciszyć, by do środka docierało jak najmniej dźwięków i światła.

8. NIE puszczaj psa luzem

W okresie przedsylwestrowym oraz kilka dni po, nie należy spuszczać psa ze smyczy. Nigdy nie wiadomo, kiedy usłyszy on hałas, który go wystraszy. Pies może wtedy wpaść w panikę, popędzić przed siebie i schować się w miejscu, które uzna za bezpieczne.
Dla jego bezpieczeństwa warto więc zaopatrzyć się w mocną smycz lub kilkumetrową linkę i w tym okresie ograniczyć się do spacerów, które umożliwiają nam kontrolę nad zwierzęciem.

9. NIE karm psa za wszelką cenę smakołykami

Pies w silnym stresie może odmówić jedzenia, dlatego nie oferujmy mu na siłę smakołyków, których nie będzie w stanie zjeść lub będzie połykał bez gryzienia.
Możemy spróbować podsunąć zwierzęciu konga  z płynną zawartością, którą pies łatwo będzie w stanie wydostać.
Pamiętajmy, że lizanie jest u psów formą rozładowania stresu.

10. NIE zostawiaj psa samego na posesji

Jeśli mieszkasz w domu z ogrodem nie zostawiaj psa samego na posesji. Silny lęk może spowodować, że pies nieopatrznie zrobi sobie krzywdę, ucieknie lub spowoduje znaczne zniszczenia.
Dla jego bezpieczeństwa zabierz go do domu, gdzie lepiej zniesie wybuchy.

nowyrok

 

  • http://www.psaurok.pl Gosia i Rocca

    Cześć,

    o ile większość punktów jest jest jasna, to z punktem nr 1 nie zgodzę się. O ile sami jesteśmy spokojni i zrelaksowani, poświęcenie psu uwagi na pewno mu nie zaszkodzi. Nasz kontakt z psem może mu nawet pomóc.Poświęciłam wczoraj temu u mnie wpis.